Baimės mąstymą keičiame į meilės

Ar kada susimąstėte, kokių jausmų ir emocijų vedami mes atliekame kasdienius veiksmus, kurių visuma ir sudaro mūsų gyvenimą? Kiek procentų darbų atliekame iš „noriu“ o kiek iš „reikia“ pozicijos? Ar žinote, kad dvi pagrindinės emocijos, nelemiančios kiekvieną mūsų žingsnį, yra meilė ir baimė – su daugybe atšakų. Kitais žodžiais tariant, meilė – tai „noriu“, baimė – tai „reikia“. Tačiau kai baimės mąstymą keičiame į meilės,  keičiasi visas gyvenimas.

Žmogus turi visą spektrą emocijų ir iš jų kylančių jausmų. Kai kurie psichologai išskiria 7 pagrindines emocijas, kiti išsiplečia iki 48, tačiau visas jas galima priskirti kažkuriai šakninei meilės arba baimės kategorijai. Tad viskas, ką mes gyvenime jaučiame ar veikiame, kyla iš meilės arba iš baimės.

Meilės emocijoms priskiriame džiaugsmą, nuolankumą, priėmimą. Baimės emocijoms – kitus jos giminaičius: pyktį, pasibjaurėjimą, liūdesį, panieką. Yra ir neutralių emocijų, tokių kaip nuostaba, kuri, priklausomai nuo situacijos, kinta ir tampa viena iš meilės arba baimės emocijų. Mintis yra neutrali tol, kol mes neprisotiname jos viena iš šių emocijų.

Baimės emocijos

Baimė – labai stiprus variklis, aktyvuojantis mūsų veiksmus. Tai iš pirmo žvilgsnio nėra blogai. Dažnai baimė mus priverčia suktis ir judėti greičiau nei meilė. Imkime paprasčiausius kasdieninius pavyzdžius:

– vaikas eina į mokyklą, nes bijo ateityje likti neišsilavinęs ir neturėti darbo;

– mes apsirengiame šiltai vėsią dieną, nes bijome susirgti;

– būname toksiškuose santykiuose, nes bijome likti vieni;

– einame į darbą, net jei jis ir labai nemėgstamas, nes bijome, kad rytoj neturėsime, ką valgyti;

– mes vartojame alkoholį su draugais, nes bijome, kad kitaip nepritapsime ir nebūsime kviečiami į vakarėlius;

– mes einame į sporto salę, nes bijome, kad, jei būsime apkūnūs, mūsų niekas nepamils;

– mes siekiame karjeros, nes bijome, kad be jos mūsų niekas negerbs;

– mes valgome maistą, kuris, kaip mums teigiama, yra sveikas, nes bijome susirgti;

– mes einame pas gydytoją, nes bijome susirgti ir numirti;

– mes bendraujame su žmonėmis, kurių nemėgstame, nes bijome, kad vieną dieną mums prireiks jų pagalbos ar ryšių, o mes negalėsime į juos kreiptis, nes nepalaikėme glaudžių santykių;

– kai kurie žmonės net vaikus gimdo iš baimės, nes bijo, kad senatvėje nebus kam paduoti stiklinės vandens;

– gatvėje mes nerėkiame ant savo vaikų, nes bijome aplinkinių pasmerkimo;

– mes nemušame žmonių, nes bijome būti uždaryti į kalėjimą;

– mes elgiamės gerai, nes bijome, kad mirę nepapulsime į rojų, arba bijome karmos dar šiame gyvenime;

– mes net jaučiame ne tą, ką norime, nes bijome savo tikrųjų jausmų…

Baimės veiksmai

Šį sąrašą galima tęsti iki begalybės. Apsidairykite ir pastebėkite, kiek aplink mus baimės, pamatykite, kiek kasdienių mūsų veiksmų yra jos persmelkti. Mes bijome visko ir veikiame iš baimės. Šios emocijos vedami dažnai pasiekiame netgi labai didelių aukštumų. Baimė yra stipri jėga, pakelianti mūsų užpakalius nuo sofos ir verčianti atlikti tam tikrus dalykus tam, kad funkcionuotume ir išgyventume.

Tačiau problema yra ta, kad baimės veiksmus lydi kitos emocijos ir jausmai, tokie kaip nerimas, nevisavertiškumo jausmas, konkurencija, praradimo jausmas ir t. t. Jei kažką pasiekei vedamas baimės ir tai prarasi, prasidės savigrauža ir savigaila arba kils pyktis ir agresija, kad tiek daug investavai ir dabar tai iš tavęs atėmė. Tau atrodys, kad tai pasiekti tau kainavo labai daug jėgų, nes veiksmai tam pasiekti kilo iš baimės ir nepatyrei lengvumo bei džiaugsmo to siekdamas.

Meilės emocijos

Vedami meilės emocijos, galime atlikti lygiai tuos pačius veiksmus, tačiau mūsų motyvai stipriai skirsis:

– mes apsirengsime šiltai vėsią dieną ir rūpinsimės savo kūnu sporto salėje, nes jį mylime, o ne todėl, kad bijome susirgti;

– mes neliksime toksiškuose santykiuose, nes mylime save, o ne todėl, kad bijome likti vieni;

– mes dirbsime darbą su meile, nes matysime jame prasmę ir džiaugsmą;

– mes sieksime karjeros ir vykdysime projektus, nes mylime gyvenimą ir mums įdomu patirti jo įvairovę;

– mes nevairuosime išgėrę, nes mylime save, o ne todėl, kad bijome policijos;

– mes skirsime laiko draugui, nes jį mylime, o ne siekdami išpešti naudos.

Šiandieniniame konkurencingame pasaulyje veiksmai iš meilės gali pasirodyti esą beverčiai ar net naivūs. Tačiau taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Įsigilinę suvoksite, kad, veikdami iš meilės, galite pasiekti lygiai tokių pat didelių dalykų. Skirtumas tas, kad jūs turėsite palankų psichologinį foną, nuolatinį laimės, meilės, pasitenkinimo, pilnatvės jausmą, lemiantį jūsų pozityvią psichinę būseną, kuri ir yra tikroji laimė.

Konkurencinė kova pasižymi gausa materialių dalykų, tačiau joje labai mažai gyvenimo džiaugsmo. Arba jis būna dirbtinis. Toks svaiginantis džiaugsmas dažniausiai kyla vakarėliuose ar panašiose vietose tam, kad bent akimirkai numarintume tuštumos jausmą, užplūdusį ilgai siekus taip trokštų dalykų. Juos gavę, pamatome, kad kad ten nėra nieko, kas užpildytų minėtą tuštumą, ir džiaugsmas pasirodo esąs labai trumpalaikis. Jau po keleto dienų seka baimė prarasti, netekti to, ką pasiekėme, ar noras siekti vis daugiau. Jei į savo gyvenimą norite pritraukti nuolatinį džiaugsmą, baimės mąstymą keiskite į meilės.

Bendraukime Instagram.

Šaltinis almajansen.com
Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga autorinėmis teisėmis priklauso svetainei „Pradinis impulsas”, jeigu nenurodyta kitaip. Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Pradinis impulsas” sutikimo.

Leave A Comment