Kas yra koučingas?

Kas yra koučingas? Tai procesas, kai pilnai tikima kliento potencialu išspręsti tuo metu jam svarbią situaciją. Koučingo sesijos metu visas dėmesys yra nukreiptas į klientą, padedant atrasti ir priimti reikiamus sprendimus.  Žmonės, kurie naudojasi koučingo įrankiu sugeba pažiūrėti į iššūkius ir galimybes visai iš kitos perspektyvos, taip gerindami tarpasmeninius santykius ir išsiugdydami pasitikėjimą savimi. 

Kaip atsirado koučingas?

Koučingo pirmtaku laikomas Sokratas (469-399 m. pr. m. e.). Jis sukūrė metodą, kai užduodant tikslingus klausimus mokiniai mokinami suprasti ir įsisąmoninti sudėtingiausius dalykus bei ieškoti sprendimo būdo.

Thomas Leonard (1955-2003 m.) vadinamas gyvenimo koučingo krikštatėviu. 1995 metais jis įkūrė tarptautinę koučingo federaciją (ICF).  Jo manymu, žmogaus laimė priklauso nuo skirtingų sričių balanso: verslo, psichologijos, filosofijos, sporto ir dvasinės praktikos.

1980 m. Marilyn Atkinson įkūrė Eriksono universitetą. Tai viena žinomiausių koučingo specialistų rengimo mokyklų pasaulyje.

Lietuvoje koučingas pradėjo populiarėti apie 2000-ius metus. Po keleto metų buvo įkurta koučingo asociacija ICF Lietuva. Šiuo metu Lietuvoje veikia keturios koučingo mokyklos: Baltijos koučingo centras, Koučingo paslaugų centro mokykla, Eriksono mokykla, ICC mokykla.

Kas yra koučeris?

Koučerį galima vadinti gyvenimo ar verslo treneriu, kuris žingsnis po žingsnio nuveda klientą ar organizaciją užsibrėžtu keliu, suteikia aiškumą, sąmoningumą, norą siekti gyvenime daugiau.

Koučingo specialistas užduoda reikiamus klausimus į kuriuos klientas ieško atsakymų ir taip pradeda labiau pažinti save, susidėlioja savo gyvenimo tikslus, keičia savo gyvenimą iš pagrindų.

Koučingo sesijos eiga

  • Koučingo sesijos trukmė nuo 1 – 1,5 val., priklausomai nuo susitarimo.
  • Sesijos gali vykti 1 kartą per vieną ar dvi savaites, arba kartą per mėnesį – susitikus gyvai arba virtualiai.
  • Galima rinktis pavienes arba tęstines sesijas.
  • Sesijos metu nebus patariama, kritikuojama. Sesijos tikslas – užduoti mąstymą skatinančius klausimus, išklausyti ir įsiklausyti, teikti grįžtamąjį ryšį.
  • Sesijų metu koučeris skatina klientą ieškoti sprendimo, padeda suprasti esamą situaciją, atrasti vidinius ir išorinius resursus.
  • Tęstinių sesijų metu, drauge su klientu sudaromas veiksmų planas padedantis įgyvendinti išsikeltus tikslus. Gyvenimo treneris padeda susidoroti su iškylančiais sunkumais ir lydi klientą sesijų metu.

Koučingo sesijas gali rinktis bet kuris žmogus, kuriam reikalinga pagalba asmeninio ar profesinio tobulėjimo kelyje. Sesijos taip pat vedamos organizacijoms, kurios jaučiasi užstrigusios ties tikslų išsikėlimu, susidėliojimu, nesusikalba tarpusavyje.

Koučingo principai

Koučingo sesijos metu gyvenimo treneris remiasi tam tikrais principais:

Sąmoningumas ir atsakomybė. Rezultatas įmanomas tuomet, kai klientas prisiima visą atsakomybę už savo veiksmus.
Pasitikėjimas ir nevertinimas. Pasitikėjimas koučingu ir koučeriu yra būtina sąlyga klientui atsiskleisti, būti atviram su savimi. Pasitikėjimas įmanomas tik tada, kai sesijos metu specialistas nevertina, o leidžia pačiam klientui įvertinti savo jausmus ir ieškoti sprendimo būdo.
Klientas žino atsakymus arba jų ieško. Koučerio užduodamų klausimų pagalba klientas ieško atsakymų savyje.
Tikslus formuluoja klientas. Tik klientas žino kur nori nueiti, ką nori pasiekti ir kokiu greičiu jam reikia judėti link norimo tikslo.

Sesijos metu užduodami klausimai

Koučingo metu sprendžiamos įvairios klientų, organizacijų problemos: asmeninis tobulėjimas, savęs pažinimas, santykiai su antrąja puse, vaikais, kolegomis, taip pat profesiniai klausimai.

Galima išskirti pagrindinius klausimus, kurie iškeliami koučingo sesijos metu:

Kaip suprasti, atrasti ko iš tiesų noriu, kas man svarbu?
Kaip išspręsti situaciją, kuri man kelia nerimą? Ką ir kaip galiu padaryti kitaip?
Kaip įveikti baimes ir pradėti daryti tai ko noriu iš tiesų?
Kaip geriau suprasti save, savo jausmus, vidinę būseną?
Kaip pasiekti pokyčių karjeroje, asmeniniame gyvenime, pagerinti tarpusavio santykius šeimoje ar su vaikais?

Tik atsakius į šiuos klausimus nuoširdžiai galima pasiekti vidinę harmoniją, pažinti save, pasiekti išsikeltus tikslus ir pradėti gyventi kaip iš tiesų norisi.

Koučingo nauda klientui

Klientai į sesiją ateina vedami tikslo – išspręsti problemas, kurios trukdo pasiekti vidinę harmoniją. Koučerio misija – kad klientas po sesijos suvoktų ko iš tikrųjų nori, išsikeltų ambicingus tikslus, žinotų kaip juos pasiekti, suvoktų savo ribojančius įsitikinimus ir turėtų motyvaciją veikti.

Jei klientas renkasi tęstines sesijas – sesijų metu bus siekiama, kad klientas išsiugdytų savimotyvaciją, pasitikėjimą savimi, turėtų laimingesnį gyvenimą, patirtų aukštesnį sąmoningumo lygį. Taip pat labai svarbu, kad klientas įveiktų vidinius barjerus, baimes, išplėstų savo mąstymą, patirtų vidinę harmoniją ir aukštesnę gyvenimo kokybę.

Koučingo nauda organizacijoms

Verslo koučingas atneša didžiulę naudą organizacijoms. Pagrindinis klausimas kuris paliečiamas koučingo metu – laikas ir pinigai. Organizacijos turi įsivardinti įmonės tikslus: kur ir kodėl einama. Tuomet dėmesys koncentruojamas į rezultato siekimą.

Gyvenimo treneris organizacijų vadovams ir darbuotojams padeda generuoti naujas idėjas, rasti kūrybiškus sprendimus, ugdyti pasitikėjimą savimi. Po koučingo sesijų ir vadovai ir darbuotojai imasi ryžtingai siekti išsikeltų organizacijos tikslų, organizacija tampa viena didele komanda, visi žino savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir skuba vienas kitam į pagalbą.